Blog – Ośrodek terapii uzależnień Kraków

Niwa to prywatny
ośrodek terapii Uzależnień

Spis treści

Uzależnienie od gier komputerowych — leczenie

Gry komputerowe mogą być rozrywką dla osób w każdym wieku. Powszechnie uznaje się, że to świetna zabawa, sposób na rozwijanie logicznego myślenia, kreatywności, strategicznego myślenia, czy metoda zdobywania wiedzy na różne tematy. Jednak problem zaczyna się wtedy, gdy spędzasz zbyt dużo czasu przed ekranem komputera, grając w gry. Zaczynasz za bardzo angażować się emocjonalnie, finansowo oraz czasowo w gry komputerowe. Czy to już uzależnienie? Sprawdź koniecznie, jak rozpoznać i leczyć uzależnienie od gier komputerowych.

Jakie są przyczyny uzależnienia od gier komputerowych?

Trudno wskazać jedną przyczynę uzależnienia od gier komputerowych, ponieważ może być ich kilka. Niekiedy ma to związek z czynnikami biologicznymi, psychologicznymi, społecznymi bądź duchowymi. Szczególnie często ryzyko wzrasta u osób z niskim stężeniem serotoniny i dopaminy w mózgu. W końcu każda z tych substancji wpływa na układ motywacyjny. Wówczas sukcesy odnoszone w grze powodują wzrost ich stężenia, a w konsekwencji pojawienie się pozytywnych odczuć.

Cechy osobowości także mogą zwiększać ryzyko uzależnienia od gier. Przede wszystkim podatne są osoby z niską samooceną, z zaburzoną umiejętnością budowania relacji. Wtedy sukcesy w grze zapewniają im poparcie i są źródłem satysfakcji oraz pozytywnych emocji. W takiej sytuacji gry komputerowe zaczynają zastępować im rzeczywisty świat.

Na uzależnienie od gier komputerowych jeszcze bardziej narażone są osoby, borykające się z problemami w realnym świecie. Może to dotyczyć choroby, utraty pracy, kłopotów finansowych czy rozpadu związku. Gry powodują odcięcie się od zewnętrznych bodźców i zatracenie w grze.

Jak rozpoznać uzależnienie od gier komputerowych?

Uzależnienie od gier komputerowych objawia się przymusowym powtarzaniem konkretnej czynności, czyli grania w gry komputerowe. Nie są do tego potrzebne substancje chemiczne, bo i bez tego nałóg wywołuje stan euforii, ulgi, radości i przyjemności. Charakterystyczną cechą jest także to, że uzależniona osoba w ogóle nie zdaje sobie sprawy ze swojego nałogu.

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne przedstawiło konkretne wytyczne, które umożliwiają rozpoznanie uzależnienia od gier komputerowych. Zwróć uwagę na to, czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy wystąpiło 5 z 9 wzorców zachowań:

  • utrata pracy lub zaniedbywanie szkolnych obowiązków,
  • granie w gry komputerowe pomimo zdawania sobie sprawy z ich szkodliwego wpływu,
  • traktowanie gier komputerowych jako sposobu na ucieczkę od problemów,
  • zbyt duże zaangażowanie w gry komputerowe,
  • izolacja i utrata relacji z bliskimi osobami,
  • porzucenie wcześniejszych zainteresowań,
  • oszukiwanie innych na temat czasu spędzonego na granie w gry komputerowe,
  • nieudane próby kontrolowania częstotliwości grania,
  • skupienie myśli jedynie na grach komputerowych,
  • agresja i irytacja w sytuacjach związanych z niemożnością grania,
  • zmienne nastroje – uzależnione od osiągnięć w grze,
  • wydawanie zbyt dużych kwot pieniędzy na gry komputerowe,
  • problemy z pamięcią i koncentracją.

Leczenie uzależnienia od gier komputerowych

Uzależnienie od gier komputerowych należy do grupy nałogów behawioralnych i może całkowicie zaburzyć codzienne funkcjonowanie. Taki problem dotyka zarówno dzieci, nastolatków, jak i dorosłych oraz seniorów. Mimo że wiek nie jest wyznacznikiem ryzyka uzależnienia od gier komputerowych, to jednak trzeba przyznać, że najliczniejszą grupą są tutaj zdecydowanie dzieci oraz młodzież.

Nie można lekceważyć żadnego uzależnienia, gdyż może mieć bardzo negatywny wpływ na ludzkie życie, stan psychiczny, relacje międzyludzkie czy w przypadku młodych osób na całą ich przyszłości.

Zatem, jak leczyć uzależnienie od gier komputerowych? Niezbędna będzie pomoc specjalistów czy psychologa lub psychoterapeuty. Wprowadzenie zakazu to za mało. Wszystko dlatego, że albo taka osoba znajdzie inny sposób na granie, albo będzie szukała innych metod, by poradzić sobie ze swoim problemem – np. sięgnie po używki, by ulżyć sobie z natłokiem emocji związanych z brakiem dostępu do gier komputerowych. To z jednej strony grozi problemem z kolejnym uzależnieniem oraz może doprowadzić do nasilenia zaburzeń psychicznych i wywołania stanu depresyjnego, wahań nastrojów, agresji czy stanów lękowych.

Większość osób uzależnionych od gier komputerowych bagatelizuje swój nałóg. Podczas etapu wyparcia konieczny jest kontakt ze specjalistą. To właśnie on zwiększy świadomość chorego i znajdzie prawdziwą przyczynę tego, dlaczego dana osoba tak bardzo zaangażowała się w gry komputerowe.

Kluczowe jest to, aby uzmysłowić drugiej osobie, że ma problem z uzależnieniem osobę. Czasem dobrym pomysłem będzie terapia rodzinna – to najlepszy sposób szczególnie w stosunku do dzieci oraz młodzieży. W przypadku starszych osób świetnie sprawdzają się również terapie grupowe, podczas których można poznać doświadczenia innych osób, borykających się z uzależnieniem od gier komputerowych.

W tego typu nałogu ważne jest znalezienie balansu między grami komputerowymi a innymi obowiązkami, kontaktem z bliskimi i pozostałymi zainteresowaniami.

Potrzebujesz pomocy?

Zrób pierwszy krok, zanim będzie za późno!

Zadzwoń lub napisz pod 

Call Now Button