Leczenie alkoholizmu

Ośrodek Niwa
Centrum Leczenia Uzależnień

Leczenie alkoholizmu Kraków

Leczenie alkoholizmu - czym jest alkoholizm?

Uzależnienie od alkoholu to zespół zjawisk fizjologicznych, poznawczych i behawioralnych, wśród których spożywanie alkoholu dominuje nad pozostałymi dziedzinami życia. Wiąże się z upośledzeniem kontroli, poczuciem przymusu i kontynuowaniem używania, pomimo jego szkodliwych następstw. Uzależnienie jest zwykle efektem długotrwałego i szkodliwego picia alkoholu, w wyniku którego objawy związane z tym zaburzeniem wpisują się w całościowe, biopsychospołeczne funkcjonowanie osoby, a jego negatywne konsekwencje odczuwalne są nie tylko dla samej jednostki, ale często również dla jej najbliższego otoczenia. W przypadku uzależnienia konieczne jest leczenie alkoholizmu.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Zastanawiasz się, czy powinieneś udać się na leczenie alkoholizmu? Sprawdź, jakie są objawy uzależnienia od alkoholu. Wiele z występujących objawów ma charakter psychiczny. Najwcześniej zauważa je osoba uzależniona, jednak nie zawsze umożliwia to przeciwdziałanie chorobie. Takimi objawami są m.in.:

Objawy alkoholizmu widoczne są także w wyglądzie:

 • opuchnięta twarz, 
 • pogłębione zmarszczki, 
 • poszarzenie i wyblaknięcie cery,
 • zaczerwieniona skóra,
 • podkrążone oczy.

Zespół odstawienny

Jednym z objawów uzależnienia od alkoholu jest występowanie zespołu abstynencyjnego (odstawiennego). W momencie odstawienia alkoholu lub ograniczenia przyjmowanej dawki mogą pojawić się następujące objawy odstawienne:

Skąd się bierze alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu Kraków

Istnieje wiele przyczyn alkoholizmu. Widoczna jest również zależność między skłonnością do sięgania po alkohol a problemami emocjonalnymi. Przyczyn uzależnienia można szukać zarówno w osobie uzależnionej, jak i poza nią.

Do czynników mających wpływ na rozwój alkoholizmu można zaliczyć aspekty:

 • psychologiczne – według psychologów alkoholizm może być skutkiem zaburzeń psychicznych. Wynika to z faktu, że osoby uzależnione traktują spożywanie alkoholu jako mechanizm obronny. Alkohol często jest traktowany jako sposób na ucieczkę przed problemami życia codziennego oraz szansa na zapomnienie o trudnościach.
 • genetyczne – według niektórych teorii za rozwój alkoholizmu w danej rodzinie odpowiedzialna jest skłonność genetyczna. Według badań geny są jedynie częściowo za to odpowiedzialne. Nie warunkują one rozwoju uzależnienia u danej osoby. Jednak w połączeniu z czynnikami środowiskowymi zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia uzależnienia. 
 • pedagogiczne – alkoholizm może być wynikiem nieprawidłowego wychowania i procesu socjalizacji. Kiedy dziecko wychowuje się w nieprawidłowo funkcjonującej, dysfunkcyjnej rodzinie lub też obraca się wśród osób uzależnionych, zwiększa się jego podatność na uzależnienia w przyszłości. 
 • socjologiczne – przyczyną rozwijającego się alkoholizmu może być współczesny świat i cywilizacja. Prowadzimy stresujący tryb życia, funkcjonujemy coraz szybciej, bo może być przyczyną poszukiwania sposobu na odprężenie. Wiele osób w tym momencie sięga po alkohol.
 

Na rozwój uzależnienia mogą mieć wpływ również czynniki takie jak:

 • bezrobocie i problemy finansowe,
 • brak perspektyw na przyszłość, 
 • poczucie braku sensu.

Co daje leczenie alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu Kraków

Celem leczenia alkoholizmu jest nauczenie osoby uzależnionej funkcjonowania bez alkoholu, a także poprawa relacji społecznych. W trakcie terapii chory nauczy się rozpoznawać objawy uzależnienia, dowie się jak pokonywać głód alkoholowy. Ważnym elementem terapii jest nauka radzenia sobie ze stresem oraz codziennymi sytuacjami bez sięgania po alkohol.

Leczenie alkoholizmu Kraków

Nieleczony alkoholizm może doprowadzić nawet do śmierci. Formą leczenia, która przynosi najlepsze efekty jest leczenie alkoholizmu w wyspecjalizowanych placówkach, w tym w ośrodkach leczenia alkoholizmu. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, lub chcesz pomóc bliskiej Ci osobie, skontaktuj się z naszym ośrodkiem. Wspólnie zwalczymy uzależnienie!

Skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia alkoholizmu!

Chcesz podjąć leczenie alkoholizmu lub bliska Ci osoba cierpi z powodu uzależnienia od alkoholu? Skontaktuj się z ośrodkiem leczenia alkoholizmu Niwa. Dla każdego pacjenta tworzymy indywidualny program terapii. Jest on oparty o dokładną diagnozę, która jest dokonywana na początku leczenia.