Leczenie narkomanii

Ośrodek Niwa
Centrum Leczenia Uzależnień

leczenie narkomanii

Czym jest narkomania?

W ofercie ośrodka Niwa posiadamy leczenie narkomanii. Narkotykami potocznie określa się substancje psychoaktywne. Są to substancje mające wpływ na centralny układ nerwowy. Powodują one zmiany w nastroju, zachowaniu, świadomości oraz postrzeganiu rzeczywistości. Narkotyki dzieli się na dwie podstawowe grupy – miękkie i twarde. Pierwsze z nich uzależniają w mniejszym stopniu. Natomiast twarde narkotyki uzależniają w silnym stopniu. 

Zgodnie z polskim prawem za środki odurzające uznaje się substancje inne niż nikotyna, alkohol i kofeina. Według Światowej organizacji Zdrowia (WHO) substancje psychoaktywne dzieli się na następujące grupy:

  • alkohol,
  • wyroby tytoniowe,
  • leki uspokajające i nasenne,
  • opiaty, 
  • kanabinole,
  • kokaina i inne substancje psychostymulujące,
  • lotne rozpuszczalniki.
 

Narkomania, a zatem uzależnienie od narkotyków pochodzi z greckiego “narke”, które oznacza “odurzenie” oraz słowa “mania” znaczącego “szaleństwo”. Określa się w ten sposób chorobę, która polega na uzależnieniu od środków odurzających znajdujących się w narkotykach. Narkomania prowadzi do stopniowego wyniszczania organizmu, a w wielu przypadkach również do śmierci. 

Objawy uzależnienia od narkotyków

Objawami mogącymi oznaczać uzależnienie od narkotyków mogą być zmiany stylu życia, zachowania i ubioru, a także obracanie się w innym środowisku. Osoby uzależnione od narkotyków niejednokrotnie odcinają się od rodziny i dotychczasowych znajomych, zaniedbują obowiązki i stają się bardziej nerwowe. 

Objawów mogących świadczyć o uzależnieniu od narkotyków:

Nawet najmniejsze objawy powinny być sygnałem ostrzegawczym, ponieważ uzależnienie od narkotyków jest chorobą postępującą. Należy jak najszybciej podjąć leczenie narkomanii, ponieważ szybciej podjęta terapia zwiększa szanse na powodzenie leczenia. 

Fazy uzależnienia od narkotyków

Można wyróżnić 4 podstawowe fazy narkomanii.

Leczenie narkomanii

Leczenie narkomanii jest długotrwałym procesem. W trakcie terapii osoba uzależniona pracuje nad wieloma obszarami swojego życia. Leczenie zaczyna się od detoksykacji, a zatem oczyszczenia organizmu. Uzależniony uczy się funkcjonować bez substancji uzależniającej, a dzięki licznym warsztatom i podejmowanym aktywnościom w trakcie terapii ma szansę na odzyskanie zdrowia psychicznego i fizycznego. 

Skontaktuj się z naszym ośrodkiem leczenia narkomanii!

Chcesz podjąć leczenie narkomanii lub bliska Ci osoba cierpi z powodu uzależnienia od narkotyków? Skontaktuj się z ośrodkiem leczenia narkomanii Niwa. Dla każdego pacjenta tworzymy indywidualny program terapii. Jest on oparty o dokładną diagnozę, która jest dokonywana na początku leczenia. 

Call Now Button