Lekomania, zwana również zależnością lekową jest uzależnieniem od środków farmaceutycznych. Jest to stan spowodowany dłuższym stosowaniem leku (lub leków) o właściwościach uzależniających. Substancje te powodują przestrojenie czynności psychicznych oraz somatycznych, co wpływa na zmianę zachowania osoby uzależnionej. Wiąże się to z niepożądanymi skutkami fizycznymi i psychicznymi. Substancje znajdujące się w środkach farmaceutycznych potrafią uzależnić tak samo, jak alkohol, narkotyki czy dopalacze.
Osoby uzależnione od leków mają trudności z odstawieniem ich, ponieważ pojawia się zespół abstynencyjny i towarzyszące jemu nieprzyjemne objawy. Brak dostarczenia substancji leczniczej wywołuje zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, tzw. objawy abstynencyjne. Chory sięga więc po coraz większe dawki leku i przedłuża okres jego stosowania, aby uzyskać wcześniejszy, pożądany przez niego, efekt. Dawki przepisane przez lekarza czy te określone w ulotce, przestają być wystarczające dla uzyskania określonej odpowiedzi organizmu. Rośnie więc niebezpieczeństwo przedawkowania leku i wystąpienia działań niepożądanych, a nawet zatrucia czy zgonu.
Najsilniej uzależniającymi są leki nasenne, uspokajające, euforyzujące oraz dopingujące. Należy zachować szczególną ostrożność w trakcie przyjmowania barbituranów, benzodiazepin oraz opioidów. Uzależnić się można również od leków hormonalnych lub przeciwbólowych. W przypadku pojawienia się uzależnienia konieczne jest leczenie lekomanii.