Blog – Ośrodek terapii uzależnień Kraków

Niwa to prywatny
ośrodek terapii Uzależnień

Spis treści

Jak zachęcić bliską osobę do terapii?

Decyzja o rozpoczęciu terapii musi być dobrowolna, bo zmuszania lub szantaż nie przyniosą oczekiwanych rezultatów już podczas samego leczenia. Tym bardziej że psychoterapia to złożony proces, który jest oparty na zaufaniu. Jeśli w trakcie spotkań nie pojawi się chęć do zmiany, to trudno będzie je wprowadzić na stałe. Szczególnie jest to ważne w przypadku leczenia uzależnienia, ponieważ wyjście z nałogu wymaga jeszcze więcej samozaparcia.

Dlatego skorzystaj z naszych porad, które pomogą Ci przekonać do terapii bliską osobę.

Wybierz odpowiedni moment na rozmowę

Szczególnie w przypadku osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych nie możesz rozpoczynać rozmowy o leczeniu, gdy druga osoba jest pod wpływem tych środków. Poczekaj, aż wytrzeźwieje i dopiero wtedy zacznij przekonywać do terapii. Dzięki temu zyskasz pewność, że w ogóle zapamięta tę wymianę zdań, a przede wszystkim ustalenia fakt, że wyraziła lub wyraził zgodę na rozpoczęcie leczenia.

Pamiętaj także o tym, że alkohol może powodować agresję, dlatego rozmawianie z kimś w tym stanie jest po prostu niebezpieczne. Szczególnie wtedy, gdy chcesz poruszyć dość drażliwy temat.

Bądź empatyczny i nie krytykuj drugiej osoby

Chcesz namówić do terapii, ale druga osoba twierdzi, że w ogóle tego nie potrzebuje? W takiej sytuacji powstrzymaj się od krytyki, bo ona może zaprzepaścić wszelkie szanse na rozpoczęcie leczenia. Zamiast tego okaż maksymalną troskę o zdrowie psychiczne, fizyczne i relacje rodzinne. Przede wszystkim zaznacz, jak ważna jest dla Ciebie relacja z drugą osobą. W ten sposób uwierzy, że kieruje Tobą pragnienie szczęścia i autentyczna troska.

Podczas przekonywania do terapii zadawaj pytania i pozwól na nie odpowiadać. Nawet wtedy, gdy nie spodoba Ci się to, co usłyszysz, to po prostu udowodnij, że druga osoba ma prawo wypowiedzieć swoje zdanie. Dzięki temu nie tylko poznasz powody sięgania po używki, ale też zwrócisz uwagę na emocje, jakie targają Twoim mężem, żoną, partnerem, partnerką, rodzeństwem czy dzieckiem.

Pamiętaj, że do tak ważnej rozmowy warto się przygotować. Dlatego wcześniej skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy przedstawią Ci najlepsze techniki wpływania na uzależnione osoby. Jednocześnie wesprą Cię w Twoich staraniach.

Pokaż zalety i wady różnych rozwiązań

Wielu psychoterapeutów podkreśla, jak ważna jest Twoja postawa podczas przekonywania do terapii. Wtedy istotna jest postawa typu „bądź asertywny, a nie agresywny”. Dlatego częściej stosuj formę „ja”, a nie „Ty”. Właśnie w ten sposób postaraj się określić zachowania, które są destrukcyjne dla całej rodziny. Jednocześnie wskaż korzyści dla obu stron, wynikające z rozpoczęcia leczenia.

Gdy chcesz przekonać do terapii, to warto zwrócić też uwagę na negatywne konsekwencje tego, że druga osoba nie rozpocznie leczenia nałogu lub zaburzeń psychicznych. Powiedz, czego się boisz i czym może skończyć się taka sytuacja.

Taki sposób rozmowy ma przede wszystkim zmotywować do zmiany, zanim dojdzie do niekorzystnych konsekwencji. Musisz tylko zadbać o to, żeby Twoja wypowiedź nie brzmiała, jak szantaż emocjonalny. Po prostu skup się na swoich szczerych uczuciach. W końcu zmuszenie do uległości wcale nie gwarantuje większej chęci podjęcia leczenia bądź skuteczności terapii.

Zaoferuj swoją pomoc i wsparcie

Sam proces terapii może być bardzo trudny, a jeszcze przed jej rozpoczęciem bliska osoba na pewno będzie odczuwała strach. W takiej sytuacji istotne jest wsparcie ze strony kogoś zaufanego. Dlatego podczas przekonywania do terapii zadeklaruj, że będziesz służyć pomocą w tych trudnych chwilach. Bez względu na to, czy druga osoba boryka się z uzależnieniem lub zaburzeniem psychicznym, to na pewno będzie wdzięczna za możliwość rozmowy, podzielenia się swoimi obawami itp.

Niekiedy jeszcze ważniejsze jest praktyczne wsparcie np. opieka nad zwierzakiem lub pomoc w wypełnieniu wszystkich formalności.

Podziel się swoimi odczuciami

Chcesz przekonać do terapii męża, żonę, partnera lub partnerkę? Szczególnie jest to trudne w przypadku uzależnienia, które wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Wtedy podziel się swoimi emocjami, powiedz jakie reakcje wywołuje u Ciebie nałóg oraz zmiany nastrojów, które się z tym wiążą. Choć z pewnością będzie to dla Ciebie bardzo trudny temat, to jednak postaraj się zachować spokój. W innym przypadku możesz stracić kontrolę nad sobą, zwiększysz poczucie winy u drugiej osoby i sprawisz, że zamknie się w sobie. Taki stan zazwyczaj powoduje chęć sięgnięcia po alkohol, narkotyk czy inną substancję psychoaktywną. Wówczas nie osiągniesz najważniejszego celu, czyli nie przekonasz do rozpoczęcia terapii.

Potrzebujesz pomocy?

Zrób pierwszy krok, zanim będzie za późno!

Zadzwoń lub napisz pod