Blog – Ośrodek terapii uzależnień Kraków

Niwa to prywatny
ośrodek terapii Uzależnień

Spis treści

Gdy jedna osoba z domowników jest uzależniona od alkoholu, narkotyków, leków czy innego rodzaju używek, ma to znaczący wpływ na życie pozostałych osób w domu. Nałóg oddziałuje na takie aspekty jak relacje partnerskie, finanse domowe, stabilność i bezpieczeństwo rodziny, samopoczucie oraz stan psychiczny domowników. Życie w ciągłym napięciu i dopasowywanie pod uzależnionego sprawia, że codzienność w domu zostaje całkowicie zaburzona. W psychologii coraz częściej wspomina się w takiej sytuacji o zjawisku zwanym współuzależnieniem. Już teraz sprawdź, co to jest współuzależnienie.

Na czym polega współuzależnienie?

Życie przez wiele lat z osobą uzależnioną od różnego rodzaju używek może wyzwolić szereg reakcji, które mają pomóc w przetrwaniu w takim środowisku. W takiej sytuacji mówimy o współuzależnieniu.

Istnieje wiele definicji dla tego pojęcia, jednak ta najpopularniejsza mówi, że współuzależnienie to problem, z którym mierzą się zazwyczaj partnerzy czy małżonkowie osób uzależnionych. Odnosi się to do osób, które mogą w każdej chwili wyjść z toksycznej relacji, jednak z pewnych powodów tego nie robią.

Do tego grona mają nie być wliczone dzieci czy rodzice, mimo że od wielu lat nałóg bliskiej osoby może realnie i bardzo negatywnie wpływać na ich codzienne funkcjonowanie. W przypadku dzieci częściej mówimy w przyszłości o syndromie DDA, czyli o Dorosłych Dzieciach Alkoholików.

Warto podkreślić jeszcze jedną bardzo ważną kwestię związaną ze współuzależnieniem. Otóż chodzi tutaj o to, że często dochodzi do przejmowania obowiązków na siebie i tworzenie nadmiernej odpowiedzialności. Przez to w sposób całkowicie niezamierzony wpływa się na rozwój i podtrzymanie uzależnienia u partnera lub męża.

Dlaczego osoby współuzależnione dalej tkwią w toksycznej relacji?

Współuzależnienie to zaburzenie adaptacyjne, które pomaga w przystosowaniu się nawet do najtrudniejszej sytuacji. Osoba żyjąca przez lata w związku, gdzie centralną osobą jest nałóg i używki utrwala w sobie specyficzne wzorce. W konsekwencji współuzależniony lub współuzależniona uczy się reagować w określony sposób na emocje i zachowania nałogowca.

Współuzależnieni tworzą sobie strategię działania w domu i poza nim, której celem ma być przede wszystkim przetrwanie w trudnych warunkach. Dochodzi wtedy do wykształcenia często destrukcyjnych mechanizmów, które mają na celu zachowanie spokoju w rodzinie nawet kosztem uczuć i bezpieczeństwa dzieci lub współuzależnionego. Wszystko to negatywnie wpływa na stan psychospołeczny domowników.

Dlaczego współuzależnieni decydują się na takie życie i pielęgnują latami takie zachowania? Przyczyn takiego stanu może być naprawdę sporo – od wspólnych długów, po brak zatrudnienia i uzależnienie finansowe, aż po próbę scalenia rodziny, czy nawet strach przed zmianą. Do tego nie można bagatelizować również samego zaburzenia takiego jak współuzależnienie.

Jak wygląda życie z uzależnioną osobą?

Stres, napięcie, przemęczenie, brak poczucia bezpieczeństwa i spokoju – to uczucia, które są dobrze znane osobom, żyjącym w jednym domu z kimś, kto nadużywa alkoholu, narkotyków czy innych używek. Do tego nałóg staje się centrum życia rodziny.

Warto jednak podkreślić, że częstym problemem jest jednak to, że współuzależnieni bardzo długo zaprzeczają, że problem z nałogiem w ogóle istnieje. Przez co nie motywują chorego, aby rozpoczął leczenie, a do tego sprawiają, że uzależniony nie jest odpowiedzialny za swoje słowa czy zachowania. Z zaciśniętymi zębami znosi takie zachowania jak agresja, ataki, groźby, obelgi, przemoc itd. Zarówno pozostawanie pod wpływem używki jest zagrożeniem, jak i momenty abstynencji czy np. głodu alkoholowego, gdzie dolegliwości psychofizyczne drastycznie wpływają na stan zdrowia i samopoczucie uzależnionego.

Zaprzeczanie w takiej sytuacji jest niczym innym, jak obroną, która jednak przynosi jedynie negatywne konsekwencje dla współuzależnionego oraz dla pozostałych domowników.

Wszystko to prowadzi również do pogorszenia się relacji pomiędzy członkami rodziny. Narastają takie uczucia, jak uraza, smutek, bezradność, ale też wstyd czy nienawiść.

Dlaczego osoby współuzależnione powinny zapisać się na terapię?

Pojęcie współuzależnienie nadal jest bagatelizowane w naszym kraju. Przez to też niewiele osób wie, że aby uwolnić się z niszczącego Cię mechanizmu myśli i zachowań, konieczna jest pomoc specjalisty. Bez terapii cały proces będzie jeszcze trudniejszy.

Oto kilka często przytaczanych powodów, które jasno wskazują na to, że współuzależniona osoba powinna zapisać się na terapię:

  • zwiększysz wiedzę na temat uzależnienia Twojego partnera lub partnerki,
  • dowiesz się, jak możesz pomóc choremu,
  • lepiej zrozumiesz mechanizm współuzależnienia i samego uzależnienia,
  • przekonasz się o tym, na co masz wpływ w kontekście nałogu bliskiej osoby, a na co nie masz wpływu,
  • dowiesz się również, w jaki sposób należy wspierać chorego na poszczególnych etapach trzeźwości,
  • zyskasz możliwość zwierzenia się z kwestii, które ciążą Ci od wielu miesięcy czy lat oraz motywację, by zawalczyć o nowy początek.

Potrzebujesz pomocy?

Zrób pierwszy krok, zanim będzie za późno!

Zadzwoń lub napisz pod