Blog – Ośrodek terapii uzależnień Kraków

Niwa to prywatny
ośrodek terapii Uzależnień

Spis treści

Jak sama nazwa wskazuje, terapie rodzinne skierowane są do członków rodzin, których łączą relacje i wzajemnie na siebie wpływają. Problem jednej osoby z rodziny w mniejszym lub większym stopniu ma istotny wpływ na samopoczucie, zdrowie psychiczne i rozwój pozostałych domowników. Kryzys w domu, konflikty, uzależnienie oraz chęć odbudowy więzi rodzinnych – istnieje wiele powodów, dla których coraz więcej rodzin decyduje się wziąć udział w terapii rodzinnej. Już teraz dowiedz się, dlaczego terapia dla rodzin cieszy się tak dużą skutecznością i kiedy jest niezbędna.

Co to jest terapia rodzinna?

Podczas terapii rodzinnej członkom rodziny towarzyszy wykwalifikowany i doświadczony terapeuta. W trakcie regularnych spotkań dochodzi do rozmów, w trakcie których omawiane są tematy związane z trudnościami, jakie mają wpływ na relacje rodzinne. Głównym celem terapii ma być pokonanie trudności, z jakimi boryka się rodzina, a także wskazanie, co jest źródłem problemów i wypracowanie strategii, pozwalającej na ich rozwiązanie.

Jak wygląda terapia rodzinna?

Terapie rodzinne mogą nieco różnić się w zależności od ośrodka terapeutycznego, specjalisty czy potrzeb ich uczestników. Zawsze jednak najważniejsze jest to, aby brała udział w nich cała rodzina. Dopiero wtedy terapeuta będzie w stanie zrozumieć perspektywę każdego członka rodziny. Celem terapii nie ma być szukanie winnego, a raczej próba znalezienia rozwiązania, które sprawi, że oczekiwania wszystkich członków rodziny zostaną zrealizowane.

Szczerość, spokojne rozmowy i słuchanie tego, co pozostali członkowie mają do powiedzenia – to podstawowe składniki każdej terapii rodzinnej. Kluczowe staje się to, aby uczestnicy przestrzegali tych zasad.

Zazwyczaj spotkania w ramach terapii rodzinnych trwają ok. 2h. Jeśli chodzi o ich częstotliwość, to przeważnie odbywają się one raz na 2-3 tygodnie. Na samym początku terapii trudno jest określić, ile takich spotkań będzie potrzebnych, aby można było uznać, że terapia rodzinna może zostać zakończona. Wszystko zależy od efektów, podejścia uczestników i skuteczności metod, jakie zostały zastosowane przez terapeutę.

Kiedy warto zapisać się na terapię rodzinną?

W momencie, gdy relacje rodzinne zostają zaburzone, konieczna staje się interwencja w postaci terapii rodzinnej. Zignorowanie ciągłych konfliktów, braku rozmów czy rozluźnienia więzi rodzinnych sprawia, że więzi stają się zagrożone. W przypadku dorosłych dzieci może to doprowadzić nawet do zerwania kontaktów. Natomiast dzieci dorastające w środowisku, w którym dominującym problemem jest uzależnienie lub notoryczne krzyki, przemoc i konflikty, są narażone na zaburzenia psychiczne w przyszłości i problemy w relacjach międzyludzkich.

Warto podkreślić, że relacje z rodziną mają duży wpływ na każdy aspekt naszego życia – od stanu zdrowia, po wyniki w szkole, w pracy, relacje w związku czy po prostu z innymi ludźmi. Dlatego branie udziału w terapii rodzinnej, to często jedyny sposób, aby naprawić trudne relacje pomiędzy członkami rodziny i ustrzec się przed wieloma negatywnymi konsekwencjami.

Warto zwrócić uwagę na to, że niejednokrotnie terapia dla rodziny może przynieść wiele korzyści również, gdy członkowie rodziny są przytłoczeni traumatycznym wydarzeniem. Taką sytuacją może być śmierć jednej z bliskich osób, utrata pracy przez żywiciela rodziny, a także przeprowadzka. Inną ważną i jednocześnie trudną chwilą, która może być istotnym powodem, aby dzieci i rodzice wzięli udział w terapii, jest rozwód czy separacja.

Wiele osób mylnie twierdzi, że w terapii rodzinnej powinny brać udział jedynie członkowie rodzin z problemami z prawem, z używkami czy tam, gdzie ma miejsce przemoc. Tak naprawdę powodem zapisania się na terapię dla rodzin może być też po prostu pogorszenie się ocen dziecka w szkole czy też ciągłe kłótnie i problemy w porozumiewaniu się z nastolatkiem. Lepiej reagować jak najszybciej, aby nie przegapić niepokojących symptomów, które mogą wpłynąć na kolejne lata życia dziecka.

Dlaczego warto zapisać się na terapię rodzinną? Efekty

Dzięki temu, że terapeuta wciela się w pewnym sensie w rolę mediatora, zrozumienie potrzeb i w ogóle perspektywy drugiej strony staje się znacznie łatwiejsze. Jego obiektywne spojrzenie na problemy, z jakimi boryka się rodzina, pozwala znaleźć źródło konfliktów. W czym jeszcze pomaga terapia dla rodzin?

  • Zwiększysz swoją wrażliwość na to, co czują i jakie potrzeby mają członkowie Twojej rodziny.
  • Zrozumiesz, co kierowało Twoimi bliskimi, gdy podejmowali poszczególne decyzje.
  • Zyskasz możliwość zostania wysłuchanym i jednocześnie usłyszysz, z jakimi dylematami, uczuciami czy problemami borykają się Twoi bliscy.
  • Dla rodziców terapia rodzinna to doskonały sposób, żeby zwiększyć wrażliwość i zwiększyć swoją świadomość na temat oczekiwań oraz potrzeb swoich dzieci. W ten sposób możesz zdobyć kolejne kompetencje wychowawcze.

Naprawa relacji rodzinnych powinna być celem zarówno rodziców, jak i dzieci. W wielu sytuacjach jedynie terapeuta jest w stanie w tym pomóc.

Potrzebujesz pomocy?

Zrób pierwszy krok, zanim będzie za późno!

Zadzwoń lub napisz pod