Blog – Ośrodek terapii uzależnień Kraków

Niwa to prywatny
ośrodek terapii Uzależnień

Spis treści

Jedno piwko dziennie, kiedy zaczynamy mieć problem?

Choroba alkoholowa jest tak poważna, ponieważ uzależnia psychicznie i fizycznie. Na samym początku trudno jest określić, czy to już jest uzależnienie. Jednak z czasem może się okazać, że jedynie wysokoprocentowe napoje są w stanie ukoić nerwy i poprawić samopoczucie. To pierwsze oznaki pojawienia się problemu, dlatego ważna jest szybka reakcja, bo znacznie ułatwia wyjście z nałogu.

 

Jak rozpoznać alkoholizm?

Alkoholik odczuwa silną, wewnętrzną potrzebę sięgnięcia po alkohol, co jest też nazywane głodem alkoholowym. Jeśli nie dostarczysz do organizmu odpowiedniej ilości napoju wysokoprocentowego, to prawdopodobnie dostrzeżesz u siebie wahania nastrojów, zwiększone rozdrażnienie, wzrost napięcia, niepokój i objawy fizyczne.

Głód alkoholowy jest trudny do kontrolowania. Jednocześnie nawet jeden kieliszek całkowicie odbiera możliwość przerwania picia i decydowania o ilości, jaką chcesz spożyć. Po prostu pokusa i potrzeba jest zbyt silna, żeby można było ją przezwyciężyć.

Jeśli dostrzegasz u siebie lub bliskiej osoby podobne zachowanie, to koniecznie sprawdź, czy występują także inne symptomy, które mogą wskazywać na uzależnienie od alkoholu, czyli m.in.:

  • zwiększająca się tolerancja na alkohol, co jest równoznaczne z możliwością wypicia większej ilości napojów wysokoprocentowych niż wcześniej;
  • trudności z przypomnieniem sobie wydarzeń, które miały miejsce podczas picia alkoholu – ten stan to tzw. palimpsesty;
  • wrażenie i wiara w to, że jedynie alkohol potrafi zredukować poziom stresu, odpręża, zmniejsza niepokój, napięcie, a do tego zwiększa pewność siebie i pozwala zapomnieć o poczuciu winy;
  • sięganie po alkohol w miejscach, gdzie nie wolno tego robić np. w pracy;
  • picie alkoholu w samotności – pomimo tego, że wcześniej piło się alkohol jedynie dla towarzystwa i rozluźnienia.
     

Jakie są objawy odstawienia alkoholu?

W momencie, gdy alkohol przestaje działać, to mogą pojawić się u Ciebie dokuczliwe objawy zespołu abstynencyjnego. To kolejny znak na to, że jedno piwo dziennie zmieniło się w poważny problem natury psychicznej i fizycznej. Tym bardziej że większość alkoholików sięga po kolejny kieliszek czy mocniejszy trunek właśnie po to, żeby złagodzić występujące objawy lub je wyeliminować.

Wówczas może Ci się wydawać, że to alkohol poprawia koncentrację, uśmierza ból, przywraca energię i jasność myślenia. Jednak taki stan trwa coraz krócej, a w końcu może doprowadzić do tego, że przez cały czas będziesz musiał dostarczać organizmowi kolejne dawki alkoholu, żeby całkowicie zlikwidować objawy zespołu abstynencyjnego. Taki stan jest też znany jako klinowanie, które ostatecznie prowadzi do tego, że każdy dzień rozpoczynasz od napicia się alkoholu.

Po pewnym czasie organizm uzależnionej osoby całkowicie podporządkowuje się alkoholowi. Wszelkie przemiany biochemiczne ulegają zmianie, a Ty nieustannie potrzebujesz kolejnej dawki napojów wyskokowych.

Koniecznie zwróć uwagę na to, czy w Twoim przypadku lub innej osoby brak alkoholu powoduje następujące objawy:

  • obniżenie nastroju,
  • drażliwość,
  • lęki,
  • wzmożona potliwość,
  • tachykardia,
  • drżenie mięśni,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • wysuszenie śluzówek,
  • rozszerzone źrenice,
  • bezsenność,
  • biegunki,
  • wymioty i nudności.
     

Różnica między alkoholikiem a zdrową osobą

Możesz dostrzec różnice między alkoholikiem a osobą, która nie jest uzależniona po tym, jak zachowuje się następnego dnia po upiciu. Zdrowa osoba ma bóle głowy, czuje się rozbita, rozdrażniona, boryka się z nudnościami, wymiotami i kłopotami z koncentracją. Oprócz tego jest niezdolna do dłuższego wysiłku umysłowego czy fizycznego. Taki stan jest znany po prostu jako kac, a tak naprawdę są to objawy zatrucia alkoholowego.

W przypadku alkoholika obok typowych symptomów kaca występują też objawy zespołu abstynencyjnego. Zazwyczaj wykształcają się po kilku latach systematycznego picia alkoholu. Zauważ, że uzależniona osoba dużo mocniej odczuwa wszelkie zatrucia, zapalenia czy urazy – to właśnie one powodują szybsze występowanie zespołu abstynencyjnego.

Zauważ, że dokuczliwe objawy pojawiają się zarówno w czasie trzeźwienia, jak i po wytrzeźwieniu. Właśnie wtedy najbardziej odczuwasz brak alkoholu, a w konsekwencji organizm potrzebuje kolejnej dawki tej substancji. Dochodzi wręcz do sytuacji, w której organizm uznaje alkohol za niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. 

 

Czy jedno piwo dziennie może doprowadzić do alkoholizmu?

Tak naprawdę alkoholikiem może być nawet osoba, która nie pije każdego dnia alkoholu. Wiele zależy od powodów sięgania po kolejny kieliszek oraz dawki, jaką przyjmujesz.

Nie ma bezpiecznej dawki spożycia alkoholu, bo nawet niewielkie ilości mogą stanowić zagrożenie. Choć przyjmuje się, że sporadyczne spożycie przez dorosłą osobę 1-2 kieliszków wina ogranicza ryzyka wystąpienia alkoholizmu. Pamiętaj jednak o tym, że tego typu substancje nie mają żadnych wartości zdrowotnych, zaćmiewają umysł, a do tego prowadzą do degradacji psychicznej i fizycznej. Zatem z największą ostrożnością traktuj systematyczne spożywanie alkoholu.

 

Potrzebujesz pomocy?

Zrób pierwszy krok, zanim będzie za późno!

Zadzwoń lub napisz pod