Blog – Ośrodek terapii uzależnień Kraków

Niwa to prywatny
ośrodek terapii Uzależnień

Spis treści

Ile kosztuje odwyk alkoholowy?

Chcesz rozpocząć walkę z alkoholizmem? W takim razie najlepszym sposobem na to jest wizyta w stacjonarnym ośrodku odwykowym. Wtedy możesz całkowicie skupić się na wychodzeniu z nałogu, terapii oraz nauce radzenia sobie z codziennymi problemami. Musisz tylko zdawać sobie sprawę z tego, że większość najlepszych ośrodków jest prywatnych. Przekonaj się, ile kosztuje odwyk alkoholowy.

Ile kosztuje leczenie prywatny odwyk alkoholowy?

Koszt pobytu w stacjonarnym ośrodku leczenia uzależnień jest bardzo ważny zarówno dla uzależnionej osoby, jak i dla jego bądź jej rodziny. Tak naprawdę ceny mogą być dość zróżnicowane, ponieważ zależą od oferty danej placówki. Uśrednione koszty wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dla przykładu dwutygodniowy pobyt w stacjonarnym ośrodku może kosztować ok. 4500 zł, a czterotygodniowy przynajmniej 6500 zł. Pamiętaj o tym, że każda placówka ma swój własny cennik, więc bez wzięcia tego pod uwagę, trudno jest określić, ile kosztuje odwyk alkoholowy.

Od czego zależy cena pobytu w prywatnym ośrodku leczenie uzależnień?

Na cenę leczenia w prywatnym, stacjonarnym ośrodku leczenia wpływ ma długość pobytu. Bez wątpienia jest to jeden z najważniejszych czynników. Jednak nie oznacza to, że lepiej zdecydować się na krótszy turnus, bo pozwoli Ci to zaoszczędzić pieniądze. Zwróć uwagę na to, że najkrótsze, czyli dwutygodniowe pobyty są przeznaczone na detoks oraz poznanie przyczyn nałogu. Głębsza terapia wymaga znacznie więcej czasu – nawet 4 lub 6 tygodni.

Dodatkowo na koszt odwyku alkoholowego wpływają dodatkowe atrakcje, z jakich może skorzystać pacjent. Ich obecność również ma wpływ na skuteczność terapii. Dodatkowe zajęcia umożliwiają odkrycie nowego hobby oraz zajęcie myśli czymś innym, co ułatwia poradzenie sobie z głodem alkoholowym.

Zauważ, że na cenę pobytu w ośrodku odwykowym wpływają wykorzystane metody psychoterapeutyczne. W Polsce stosowany jest program terapii strategiczno-strukturalnej, który stanowi podstawę programową leczenia uzależnień. Jednak bardziej indywidualne podejście, a także wykorzystanie nowatorskich technik może znaleźć swoje odzwierciedlenie w wyższej cenie. Szczególnie jeśli w danej placówce można jednocześnie wyleczyć np. nerwicę. Poza tym na cenę wpływa całodobowa obecność personelu medycznego i pielęgniarskiego, a także terapeutów i psychologów.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który decyduje o tym, ile kosztuje odwyk alkoholowy, jest lokalizacja ośrodka. Zazwyczaj dużo wyższe ceny mają ośrodki usytuowane w górach, na Mazurach czy nad Bałtykiem. Oczywiście ma to związek z turystycznym charakterem tych regionów. Dlatego najczęściej placówki leczenia uzależnień są umiejscowione na prowincji, z dala od miejskiego zgiełku. Taki spokój, cisza oraz bliskość natury pozwalają ukoić nerwy, zrelaksować się i zapomnieć o problemach.

Jak można zapłacić za pobyt w prywatnym ośrodku odwykowym?

Naprawdę sporo prywatnych ośrodków odwykowych umożliwia płatność ratalną za odwyk alkoholowy. W zależności od placówki kwota jest rozłożona na kilka części, płatnych podczas pobytu w ośrodku. Niekiedy można nawet skorzystać z dużo niższych rat – płatnych przez 12 miesięcy. Takie rozwiązanie stanowi dobrą alternatywę dla ośrodków na NFZ, ponieważ nie jest tak dużym obciążeniem finansowym dla alkoholików i ich rodzin.

Czy można skorzystać z bezpłatnego leczenia alkoholizmu?

W Polsce możesz skorzystać z bezpłatnego leczenia alkoholizmu. Jednak podstawową wadą tego rozwiązania jest długi czas oczekiwania na miejsce w stacjonarnym ośrodku. Niekiedy dopiero po 2 latach można rozpocząć leczenie, ponieważ do wielu ośrodków w pierwszej kolejności trafiają osoby skierowane na przymusowe leczenie. Poza tym dofinansowania z NFZ są dość ograniczone, co może wpływać na wyposażenie danej placówki. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem są ośrodki leczenia alkoholizmu, gdzie można skorzystać zarówno z prywatnego, jak i darmowego pobytu.

Oczywiście najważniejszą zaletą bezpłatnego odwyku alkoholowego jest to, że każdy może zdecydować się na życie bez nałogu – bez względu na wiek, status społeczny czy sytuację finansową. Dla wielu ludzi to jedyny sposób na to, żeby skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Komu przysługuje bezpłatny odwyk alkoholowy?

Leczenie alkoholizmu w Polsce jest uregulowane prawnie przez Ustawę z 26.10.1982 roku „O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi” (jednolity tekst znajduje się w Dzienniku Ustaw z 2018 r. poz. 2137). Zgodnie z tym dokumentem możesz dowiedzieć się, że leczenie w większości przypadków jest dobrowolne. Poza tym są tam także wyszczególnione osoby, którym przysługuje darmowe leczenie alkoholizmu. Przede wszystkim dotyczy to:

  • osób uzależnionych – zarówno ubezpieczonych, jak i nieubezpieczonych w NFZ,
  • osób współuzależnionych – ubezpieczonych i nieubezpieczonych w NFZ (zazwyczaj odnosi się to do współmałżonków oraz dzieci alkoholików, które nadal pozostają w tym samym gospodarstwie domowym).

Jeśli z bezpłatnego leczenia chce skorzystać osoba ubezpieczona w NFZ, to niezbędne jest przedstawienie dokumentu, który to potwierdza np. zaświadczenia z zakładu pracy. W przypadku osób nieubezpieczonych koszty odwyku i terapii są pokrywane ze środków Ministerstwa Zdrowia.

Potrzebujesz pomocy?

Zrób pierwszy krok, zanim będzie za późno!

Zadzwoń lub napisz pod