Blog – Ośrodek terapii uzależnień Kraków

Niwa to prywatny
ośrodek terapii Uzależnień

Spis treści

Pierwsza weryfikacja ośrodka terapii

Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać podczas poszukiwań ośrodka terapii, jest sprawdzenie, czy placówka została wpisana do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. To bardzo ważne, aby skontrolować to, zanim dokonasz przelewu i udasz się na leczenie. Potwierdzenie, że ośrodek znajduje się na tej liście, oznacza, że działa on legalnie i pracuje w nim wykwalifikowany personel.

Dowiedz się więcej o kadrze pracowniczej w ośrodku

Podczas poszukiwań możesz ze spokojem wykorzystać wyszukiwarkę Google i wpisać tam frazy kluczowe, takie jak – „ośrodek terapii”, „prywatny ośrodek terapii” itd. Dobrym pomysłem stanie się też wytypowanie lokalizacji, która najbardziej Cię interesuje, bo zawęża to odrobinę krąg poszukiwań.

Dobrym pomysłem będzie wypisanie kilku ośrodków terapii, a następnie przeanalizowanie najważniejszych aspektów, co pozwoli wytypować najlepszą placówkę.

Jednym z ważnych aspektów, o którym musisz wiedzieć, gdy nie wiesz, czym kierować się przy wyborze ośrodka terapii, jest kadra pracownicza. W ośrodku leczenia uzależnień na stałe muszą być zatrudnieni – psycholodzy, psychiatrzy oraz terapeuta uzależnień. Liczba pracujących specjalistów musi być powiązana przede wszystkim z wielkością ośrodka oraz z liczbą osób, które mogą jednocześnie odbywać tam leczenie.

Jednak często sama informacja o tym, jacy specjaliści pracują w ośrodku to za mało, aby określić poziom placówki. Dobrym pomysłem stanie się zwrócenie uwagi też na to, jakie certyfikaty posiada terapeuta uzależnień.

Jedzenie ma znaczenie – także w ośrodku terapii

Niewiele osób pamięta o tym, aby zwrócić uwagę na aspekt żywieniowy w ośrodku terapii. Jednak w rzeczywistości odgrywa to bardzo ważną rolę.

Gdy nie wiesz, jaki ośrodek terapii warto wybrać, to kieruj się tym, czy na terenie placówki znajduje się kuchnia, która oferuje zdrową oraz domową kuchnię. Jeśli osoba, która ma odbyć leczenie w ośrodku, boryka się z alergiami pokarmowymi lub też cierpi na nietolerancje jakichś składników pokarmowych, to konieczne jest zgłoszenie tego faktu. Profesjonalny ośrodek terapii powinien zapewnić takie menu dla pacjenta, które będzie dla niego smaczne i bezpieczne.

Jak sprawdzić atmosferę w ośrodku terapii przed rozpoczęciem leczenia?

Przyjazna atmosfera zmniejsza stres, którego szczególnie na początku terapii jest dość dużo. Dlatego podczas wybierania ośrodka terapii bardzo ważne staje się to, aby zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • wsparcie,
  • ciepło,
  • swoboda w ośrodku,
  • poczucie bezpieczeństwa.

Wszystko to będzie miało pozytywny wpływ na proces leczenia, bo pacjent znacznie szybciej będzie w stanie otworzyć się przed terapeutą oraz przed grupą – to szczególnie ważne, gdy w ośrodku organizowane są terapie grupowe.

Jak sprawdzić, jaka atmosfera panuje w ośrodku leczenia uzależnień? Poczytaj opinie w Internecie, a najlepiej do tego spróbuj skontaktować się z osobami, które odbyły w tym miejscu leczenie.

Ile kosztuje pobyt w ośrodku leczenia uzależnień?

Dla większości osób, które wybierają prywatny ośrodek terapii, bardzo ważna jest również cena, jaką trzeba zapłacić za leczenie. Jednak pamiętaj, że bardzo niska cena może oznaczać niższą jakość i mniejszy komfort. Natomiast wygórowana kwota, jaką trzeba będzie zapłacić, wiąże się zazwyczaj z przepłacaniem. Niech cena nie determinuje Twojego wyboru, ale jednak nie możesz jej całkowicie ignorować. Wypośrodkowana cena sprawi i zwrócenie uwagi na wszystkie wymienione przez nas kwestie sprawi, że wybierzesz najlepszy ośrodek leczenia uzależnień.

Jeśli w danej chwili masz problem z takim wydatkiem, możesz poszukać też dobrych ośrodków na NFZ.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka terapii?

Warto zwrócić uwagę również na to, że osoby uzależnione od narkotyków czy choćby od alkoholu, miewają również problem z różnymi zaburzeniami psychicznymi, chorobami psychosomatycznymi itd. Dlatego atutem będzie to, że ośrodek ma podpisaną umowę z laboratorium.

Kolejnym atutem jest również, to gdy ośrodek terapii bierze udział w superwizjach. Kontrolowanie pracy terapeutów przez innych fachowców i możliwość konfrontowania różnych metod pracy, to dowód na to, że kadra chce się rozwijać i działa zgodnie z etyką.

Nie zapomnij też o sprawdzenie standardu w pokoju i w całym ośrodku. Będzie miało to duży wpływ na Twój komfort, więc nie warto tego ignorować.

Jesteśmy pewni, że teraz już wiesz, czym kierować się przy wyborze ośrodka terapii. Zwróć uwagę na wszystkie te aspekty, aby mieć pewność, że leczenie odbędzie się na wysokim poziomie.

 

 

Potrzebujesz pomocy?

Zrób pierwszy krok, zanim będzie za późno!

Zadzwoń lub napisz pod