Spis treści
Dlaczego warto walczyć z nałogiem?
Pamiętaj o tym, że nałóg to choroba, dlatego pozbądź się wstydu, który ogranicza Twoje chęci do podjęcia leczenia. W końcu tak samo, jak w przypadku każdego schorzenia, tak również nałóg ma swoje ciemne strony, a przede wszystkim wymaga specjalistycznej pomocy. Dzięki temu rozpoczniesz trudną walkę o lepsze życie, a szczególnie o poprawę swojego zdrowia – psychicznego i fizycznego.
Uzależnienie jest destrukcyjne, bo wyniszcza organizm i prowadzi do zaniedbywania najbliższych osób. Oprócz tego zmienia sposób myślenia, a nawet skutkuje zanikiem uczuć wyższych. Taki stan wpływa nie tylko na Ciebie, ale również na Twoją rodzinę, przyjaciół i znajomych. Jednak tak wcale nie musi wyglądać Twoje życie. Podjęcie leczenia sprawi, że stopniowo zaczniesz odzyskiwać kontrolę i wygrywać z nałogiem. W tym celu możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy bądź spróbować samemu wyjść z uzależnienia.
Dlaczego samodzielne wyjście z nałogu jest trudne?
Czy wiesz, że wiele substancji psychoaktywnych uzależnia zarówno psychicznie, jak i fizycznie? Oznacza to, że odstawienie narkotyków, alkoholu, dopalaczy itp. powoduje szereg dolegliwości fizycznych. Musisz o tym wiedzieć, gdy zastanawiasz się, czy samemu można wyjść z uzależnienia. W zależności od rodzaju, czasu i ilości przyjmowanej substancji objawy zespołu abstynencyjnego mogą się nasilać, co sprawia, że wiele osób po prostu ponownie sięga po używkę. Szczególnie dotyczy to samodzielnego wychodzenia z nałogu. Dlatego przede wszystkim musisz wiedzieć, z jakimi symptomami przyjdzie Ci się zmierzyć, są to m.in.:
- wymioty i nudności,
- nadciśnienie,
- halucynacje,
- nadmierne pobudzenie,
- bezsenność,
- drgawki,
- skurcze,
- napady agresji,
- stany lękowe,
- bóle głowy i migreny.
W skrajnych sytuacjach może nastąpić padaczka ponarkotykowa i zapaść.
W niektórych przypadkach wychodzenie samemu z uzależnienia jest wręcz niebezpieczne. Dotyczy to osób zmagających się z różnymi problemami zdrowotnymi. Wtedy niezbędna jest pomoc lekarska, aby kontrolować stan pacjenta. Zwróć również uwagę na to, że specjalista jest w stanie złagodzić efekty odstawienia używek, dzięki temu objawy zespołu abstynencyjnego będą nieco łagodniejsze. Z pewnością zwiększy to szanse na utrzymanie stanu trzeźwości oraz dokończenie detoksykacji organizmu.
Jak najskuteczniej można leczyć uzależnienie?
Zazwyczaj istnieje konkretna przyczyna, która doprowadziła do uzależnienia. Samodzielne wyjście z nałogu jest możliwe podczas detoksykacji, jeśli tylko masz naprawdę silną wolę. Jednak w ten sposób nie odkryjesz źródła problemu. Pozbędziesz się jedynie alkoholu, narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych ze swojego organizmu. Jednak w tym procesie ważne jest nie tylko uzdrowienie ciała, ale też umysłu. Dlatego dużo skuteczniejszym sposobem walki z uzależnieniem jest pobyt w stacjonarnym ośrodku leczenia uzależnień. Wtedy możesz skorzystać z kompleksowej pomocy, która nie ogranicza się jedynie do detoksykacji. Kluczowe znaczenie ma właśnie stan psychiczny oraz wypracowanie mechanizmów obronnych. W tym celu wykorzystywana jest terapia behawioralno-poznawcza. Dzięki tym zajęciom jesteś w stanie wypracować techniki radzenia sobie ze stresem i problemami, a kontakt z używką nie będzie się wiązał z ryzykiem powrotu do nałogu.
Dlatego, gdy zastanawiasz się, czy samemu można wyjść z uzależnienia, to pamiętaj o tym, że nawet pomoc ze strony najbliższych osób nie zapewni Ci uzdrowienia psychicznego. Do tego potrzebujesz specjalisty, który wzbudzi Twoje zaufanie.
Zalety terapii w ośrodku leczenia uzależnień
- Odnalezienie przyczyn uzależnienia – profesjonalna pomoc w leczeniu uzależnienia jest dużo efektywniejsza od samodzielnego wychodzenia z nałogu. W końcu uzyskasz profesjonalne wsparcie, dzięki któremu odkryjesz źródło sięgania po używki.
- Indywidualne dopasowanie terapii – po wywiadzie z pacjentem specjalista tworzy program terapii, który jest dopasowany do Twoich potrzeb. W tym celu może być wykorzystana zarówno indywidualna terapia, jak i spotkania grupowe lub rodzinne.
- Skuteczne działanie – w porównaniu do samodzielnego wychodzenia z nałogu, specjalistyczna pomoc pozwala pozbyć się szkodliwych nawyków, poprawia relacje z rodziną i znajomymi. Ułatwia też rozwiązywanie problemów oraz znajdowanie innych zainteresowań, które odwrócą myśli od nałogu i używek.
- Wypracowanie praktycznych technik – podczas terapii otrzymasz wskazówki, które możesz z powodzeniem wykorzystać po zakończeniu leczenia. Przede wszystkim dotyczy to walki ze stresem, problemami i innymi sytuacjami, które wcześniej prowadziły do sięgnięcia po używki.