Uzależnienie odbiera zdolność do normalnego funkcjonowania, zmienia osobowość, wpływa na pogorszenie relacji, a do tego działa destrukcyjnie na zdrowie. Dlatego trudno jest walczyć z nałogiem bez profesjonalnego wsparcia. Szczególnie w przypadku długotrwałego przyjmowania substancji psychoaktywnych. Dowiedz się, czy samemu można wyjść z nałogu i jakie są najlepsze sposoby leczenia uzależnienia.
Depresja nastolatków często jest ignorowana, bo jest utożsamiana z typowymi problemami związanymi z dorastaniem. Trudność w zdiagnozowaniu jest też związana z występowaniem nieco innych objawów w porównaniu do depresji u dorosłych osób. Bez znajomości typowych symptomów będzie Ci określić, czy Twoje dziecko, wnuk czy inna młoda osoba ma depresję. Dlatego przekonaj się, jak rozpoznać tę chorobę u nastolatków i dzieci
Dostrzegasz u bliskiej osoby pogorszenie nastroju, wycofanie z życia rodzinnego i zaniedbywanie domowych obowiązków czy nawet problemy z agresją? W takim przypadku jedynym rozwiązaniem może być wizyta u psychoterapeuty. Jednak bardzo często na samym początku wiąże się to ze zbyt dużym lękiem. Dlatego dowiedz się, jak przekonać do terapii.
Poszukujesz dla siebie lub dla kogoś bliskiego ośrodka terapii? Podjęcie leczenia w ośrodku to często najskuteczniejsza metoda, aby uwolnić się od uzależnienia i oderwać się od otoczenia, które utrudnia trudny proces pozostania w stanie trzeźwości. Jednak, aby móc zyskiwać wszystkie korzyści związane z leczeniem w ośrodku terapii, konieczne jest wybranie odpowiedniej placówki. Dlatego tym razem chcielibyśmy zwrócić uwagę, czym kierować się przy wyborze ośrodka terapii.
Genofobia to inaczej lęk przed seksem. Uczucie przerażenia nie dotyczy jedynie stosunku płciowego, bo nawet rozmowa na ten temat może powodować atak paniki u osoby dotkniętej tą przypadłością. Zazwyczaj przyczynia się to także to innych, nieprzyjemnych objawów, a przede wszystkim do niezdolności do przeprowadzenia stosunku płciowego w jakiejkolwiek formie. Poznaj przyczyny genofobii i najskuteczniejsze sposoby leczenia tego zaburzenia
Syndrom sztokholmski to mechanizm obronny, który pojawia się u osób, żyjących w toksycznej relacji. Może pojawić się zarówno w ekstremalnych sytuacjach typu porwanie, jak i w związku bądź w pracy. Przekonaj się, jak rozpoznać to zaburzenie i jakie ma przyczyny.
Jak sama nazwa wskazuje, terapie rodzinne skierowane są do członków rodzin, których łączą relacje i wzajemnie na siebie wpływają. Problem jednej osoby z rodziny w mniejszym lub większym stopniu ma istotny wpływ na samopoczucie, zdrowie psychiczne i rozwój pozostałych domowników. Kryzys w domu, konflikty, uzależnienie oraz chęć odbudowy więzi rodzinnych – istnieje wiele powodów, dla których coraz więcej rodzin decyduje się wziąć udział w terapii rodzinnej. Już teraz dowiedz się, dlaczego terapia dla rodzin cieszy się tak dużą skutecznością i kiedy jest niezbędna.
Gry komputerowe mogą być rozrywką dla osób w każdym wieku. Powszechnie uznaje się, że to świetna zabawa, sposób na rozwijanie logicznego myślenia, kreatywności, strategicznego myślenia, czy metoda zdobywania wiedzy na różne tematy.
Gdy jedna osoba z domowników jest uzależniona od alkoholu, narkotyków, leków czy innego rodzaju używek, ma to znaczący wpływ na życie pozostałych osób w domu. Nałóg oddziałuje na takie aspekty jak relacje partnerskie, finanse domowe, stabilność i bezpieczeństwo rodziny, samopoczucie oraz stan psychiczny domowników.
Dziś coraz więcej osób boryka się już nie tylko z jednym uzależnieniem, ale z dwoma, a nawet z trzema. Przez to w ośrodkach uzależnień czy na terapiach wielokrotnie można spotkać alkoholików uzależnionych od narkotyków, osoby uzależnione od dopalaczy i jednocześnie też od nikotyny, czy też osoby uzależnione jednocześnie od hazardu i alkoholu. Jak widzisz, ktoś, kto wpadł w sidła nałogu, jest narażony bardzo często na większą podatność również na inne uzależnienia. Nazywamy to uzależnieniem mieszanym lub krzyżowym. Już teraz przekonaj się, czym dokładnie charakteryzuje się to zjawisko.
Nawet jeśli alkoholikiem jest tylko matka lub ojciec, to z chorobą uzależnienia boryka się cała rodzina. Wszyscy domownicy żyją w ciągłym napięciu i kłamstwie, a także podporządkowują swoje życie pod osobę uzależnioną.
Narkotyki silnie oddziałują na centralny układ nerwowy, a tym samym powodują uzależnienie psychiczne i fizyczne. Jednak w zależności od rodzaju substancji wywołują nieco inny emocje i odpowiadają za różne dolegliwości. Dodatkowo mogą być przyjmowane w różny sposób np. doustnie lub dożylnie. Taka różnorodność sprawiła, że powstało kilka klasyfikacji narkotyków.
Naturalnym mechanizmem u alkoholika jest wypieranie istnienia problemu i samego uzależnienia. Im choroba alkoholowa staje się większa, tym uzależniony zaczyna izolować się od negatywnych sygnałów wysyłanych przez najbliższe otoczenie, a także przez własny organizm. Wszystko to ma na celu obronę picia i swojego dobrego imienia. Skoro alkohol dla chorego jest sposobem na poradzenie sobie z trudną sytuacją emocjonalną, rodzinną, finansową czy zawodową, to staje się korzyścią i ratunkiem przed rzeczywistością. Dlatego właśnie alkoholik stara się jak może bronić picia. Jak w takim razie wyjaśnić uzależnionej osobie, że dalsze spożywanie alkoholu może zniszczyć jego zdrowie, doprowadzi do samotności, rozpadu rodziny, a także ryzykuje problemami prawnymi? Nie jest to prosty proces, ale jednak i tak warto dowiedzieć się, jak nakłonić alkoholika do podjęcia leczenia.
Dzieci, których rodzice borykali się z alkoholizmem, są narażeni na syndrom DDA. Utrwalone schematy zachowań w dzieciństwie rzutują na ich przyszłe decyzje, dorosłe życie i zwiększają ryzyko pójścia w ślady rodziców. Już teraz dowiedz się, co to jest syndrom DDA oraz przekonaj się, czy syndrom Dziecka Alkoholika wymaga rozpoczęcia terapii.
Chcesz rozpocząć walkę z alkoholizmem? W takim razie najlepszym sposobem na to jest wizyta w stacjonarnym ośrodku odwykowym. Wtedy możesz całkowicie skupić się na wychodzeniu z nałogu, terapii oraz nauce radzenia sobie z codziennymi problemami. Musisz tylko zdawać sobie sprawę z tego, że większość najlepszych ośrodków jest prywatnych. Przekonaj się, ile kosztuje odwyk alkoholowy.
Alkoholizm to uzależnienie, które znacząco wpływa na ludzkie ciało i psychikę. Myśli i działania chorego krążą głównie wokół nałogu. Przez głód alkoholowy uzależniony jest w stanie kraść, kłamać, oszukiwać, a nawet być niebezpiecznym dla otoczenia i siebie samego. Większość alkoholików to rozwodnicy lub osoby samotne, bo uzależnienie to częsta przyczyna rozpadu rodzin. Wielu chorych nie dostrzega, z jak dużym problemem mają do czynienia. Czy w takiej sytuacji członkowie rodziny mogą skierować alkoholika na przymusowe leczenie? Czy takie działanie w ogóle ma sens, czy jedynie zagłusza irracjonalne wyrzuty sumienia bliskich osób?
Regularne spożywanie dużych ilości alkoholu może prowadzić do alkoholizmu, czyli jednego z najczęściej występujących uzależnień w Polsce. Taka choroba nie tylko prowadzi do degradacji zdrowia fizycznego, ale również psychicznego. Jednak przede wszystkim długotrwały alkoholizm jest trudny do wyleczenia, dlatego poznaj pierwsze objawy tej choroby.
Alkoholizm i depresja są ze sobą mocno powiązane, ponieważ aż 10% przyczyn alkoholizmu to właśnie depresja. Istnieją też odwrotne przypadku z pierwotnym alkoholizmem i wtórną depresją. Najczęściej na tę chorobę zapadają mężczyźni, choć statystyki dotyczące kobiet wzrastają każdego roku.
Alkoholizm i depresja są ze sobą mocno powiązane, ponieważ aż 10% przyczyn alkoholizmu to właśnie depresja. Istnieją też odwrotne przypadku z pierwotnym alkoholizmem i wtórną depresją. Najczęściej na tę chorobę zapadają mężczyźni, choć statystyki dotyczące kobiet wzrastają każdego roku.